ARTYKUŁY
FACEBOOK

Skontaktuj się z nami

KONTAKT
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

czeslaw      Był czwartek, 11 maja 1969 r., godzina 11:58. Nagle odezwał się telefon w straży z wiadomością że palą się budynki gospodarcze w Szymanowie i proszą o pomoc. Ogłoszony alarm syreną alarmową poderwał strażaków i wezwał do szybkiego przybycia do remizy. Br. Filip Markiewicz już uruchomił samochód a br. Cherubin Pawłowicz mobilizował do szybkiego ubierania się. Wyjechaliśmy w drodze odmawiając modlitwę „Pod Twoją Obronę” jak zawsze czynimy przy wyjazdach do pożaru i innych akcji. Jechaliśmy szybko ale bezpiecznie, przy kościele w Szymanowie skręciliśmy w lewo i widok jaki zobaczyliśmy przedstawiał się bardzo groźnie.

      Paliło się kilka budynków gospodarczych a ludzie stojący przy drodze błagali o pomoc w ratowaniu ich własnego majątku. Skręciliśmy w jedno podwórko gdzie płonęła stodoła a obok obora kryta papą zapaliła się od wysokiej temperatury. Brat Cherubin Pawłowicz, dzielny strażak i ułan z wojska, oblał się wodą, nasunął hełm na czoło i z prądnicą wszedł do ognia. Trwała zażarta walka bo płomienie obejmowały oborę, ale też straż walczyła dzielnie. Udało się w końcu opanować płonącą oborę, po czym trwało też gaszenie stodoły która była już strawiona pożarem. Ten przerzucił się także na sąsiednie budynki. Na szczęście nadjechały i inne straże które zaczęły ratować co się da. Sytuacja była trudna, gdyż woda z beczkowozów szybko się wyczerpała. Trzeba było budować pobór wody z rzeki Pisia. Szybkie rozprzestrzenianie się ognia w krótkim czasie spowodowało że spłonęło 5 obór, 7 stodół i 3 szopy oraz część maszyn rolniczych, urządzeń i narzędzi. Mieszkańcy ponieśli ogromne straty, tym bardziej że 15 lat temu był podobny pożar w tych gospodarstwach. W tym tragicznym pożarze brało udział 12 sekcji straży w tym strażacy zawodowi i straże ochotnicze. My po wypowiedzianych słowach współczucia ofiarom pożaru i po modlitwie w ich intencji, powróciliśmy do klasztoru.

brat Czesław Józef Ocetek

WYDARZENIA
     • Akcje

     • Inne wydarzenia
     • Podsumowanie roku
     • Archiwalne

GALERIA
     • Akcje ratownicze

     • Ćwiczenia
     • Okolicznościowe
     • Zabytki
     • Humor
     • Nasze filmy
     • Filmy akcje
     • Filmy okolicznościowe
     • Filmy pozostałe

 SKŁAD
      • Skład jednostki

      • Członkowie honorowi
      • Nasi Sponsorzy

SPRZĘT

      • Pojazdy
      • Osprzęt

HISTORIA

      • Początki OSP
      • Muzeum
      • Dawne akcje
      • Chronologia
      • Biblioteka strażacka

ARTYKUŁY


Copyright © 2023. OSP Niepokalanów.

Autor: dh br. Marek Gąsiorowski    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

plakietka2

Designed by Shape5.com


OSP Niepokalanów, ul. M. Kolbego 5

96-515 Teresin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. br. J. Kulak: 602683964

tel. furta klasztorna: 468642222

Nr konta: BS./Teresin

47-9284-0005-0007-

8605-2000-0010


Wspierają nas:

 

 

Przewiń do góry s5_scroll_arrow.png